W niedzielę, 20 września 2020 r. na pograniczu polsko-litewskim w Berżnikach odbyły się obchody 100. rocznicy Bitwy Niemeńskiej.

Na cmentarzu parafialnym, przy pomniku Bitwy Niemeńskiej została odprawiona msza św., którą celebrował biskup ełcki Jerzy Mazur.

Biskup poświęcił sztandar nadany sejneńskiemu oddziałowi Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej. Mieszkańcy, władze i organizacje kombatanckie złożyli kwiaty pod pomnikiem.

W obchodach udział wzięli: Dariusz Piontkowski Minister Edukacji Narodowej, Jarosław Zieliński poseł na Sejm RP, Bohdan Paszkowski Wojewoda Podlaski, przedstawiciele władz samorządowych, organizacje kombatanckie oraz mieszkańcy Sejneńszczyzny i Suwalszczyzny. Powiat Suwalski reprezentował Witold Kowalewski Starosta Suwalski.

Bitwa Niemeńska była drugą - po sierpniowej Bitwie Warszawskiej i kontrataku znad Wieprza - fazą polskiej kontrofensywy przeciw bolszewikom w 1920 roku.

Jednym z epizodów bitwy był bój sejneński z Litwinami 22 i 23 września 1920 roku w okolicach Berżnik i Sejn, gdzie zginęło wielu żołnierzy. Były to najkrwawsze polsko-litewskie walki w historii obu narodów.

Na cmentarzu w Berżnikach spoczywają ofiary bratobójczej walki, czyli żołnierze polscy i litewscy, którzy walczyli po przeciwnych stronach w latach 1919-1920. Bitwa nad Niemnem trwała od 20 do 26 września.

Decydujące starcie wojny polsko-bolszewickiej rozgrywało się od Brześcia nad Bugiem na południu po ziemię sejneńską na północy. Zakończyło się polskim triumfem i zwycięstwem wojny, co zaowocowało podpisaniem traktatu pokojowego w Rydze.

Źródło: Radio Białystok.